Company Logo

Imieniny

Imieniny obchodzą: Julia, Natalia, Aureliusz

Święto Biblioteki

W niedzielę 16 października 2016r. do pleszewskiej  biblioteki przybyły całe rodziny, które uczestniczyły  w  "Święcie Biblioteki"  - imprezie kończącej  realizację wspólnego  projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie i Biblioteki Publicznej  Miasta i Gminy w Pleszewie pod nazwą "Biblioteczna Akademia Rozmaitości".

W niedzielę 16 października 2016r. do pleszewskiej  biblioteki przybyły całe rodziny, które uczestniczyły  w  "Święcie Biblioteki"  - imprezie kończącej  realizację wspólnego  projektu Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie i Biblioteki Publicznej  Miasta i Gminy w Pleszewie pod nazwą "Biblioteczna Akademia Rozmaitości".

Na głównej scenie w czytelni naukowej  program imprezy  rozpoczęto od  rozstrzygnięcia konkursu plastycznego  ?Moja ulubiona postać lub przygoda literacka?, na który wpłynęło ponad  180 prac. Autorzy zwycięskich ilustracji odebrali nagrody ufundowane przez członków jury - Elżbietę Hylę, Renatę Reszel i Małgorzatę Stępniak-Giezek.

Kolejnym punktem programu był Rodzinny Turniej Rozrywek Umysłowych, do którego zgłosiło się 6 drużyn. Rodziny rywalizowały   ze sobą w podczas wykonywania zadań tj. układanie  puzzli, rozwiązanie krzyżówki literackiej czy  quiz regionalny.

Następnie do konkurencji przystąpili uczniowie z szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pleszew, którzy zgłosili się do Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego ?Podróże po literaturze?.  Ich zadanie polegało na ułożeniu tekstu wiersza ?Samchwała?, odgadnięciu znaczenia słów w gwarze wielkopolskiej, połączeniu w pary bohaterów literackich, czy odszyfrowaniu tytułów wierszy. Nagrodami w Turnieju były puchary i zestawy książek do biblioteki szkolnej. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja ze szkoły podstawowej w Lenartowicach.

Ostatnim wydarzeniem na scenie głównej   był Turniej Detektywistyczny, w którym udział wzięło ponad 30 osób. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadki tajemniczego morderstwa,  a przebieg dochodzenia przedstawił  pisarz Dariusz Rekosz. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, natomiast każdy z uczestników Turnieju Certyfikat Detektywa Amatora.

W nawiązaniu do nazwy projektu ?Biblioteczna Akademia rozmaitości? na ternie całej biblioteki rozlokowano stoiska z różnorodnymi  atrakcjami.

Słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie prowadziły mini warsztaty rękodzielnicze,  natomiast animatorzy z firmy Paidi zadbali  o rozrywkę dla najmłodszych. Każde dziecko mogło wyczarować własne balonikowe zwierzątko, wybrać  wzór  do pomalowania twarzy lub zagrać w kręgle.

Swoje kreatywne umiejętności można było sprawdzić na stoiskach  kaligrafii czy  orgiami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prowadzone przez strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pleszewie, gdzie zarówno dzieci jak  i dorośli poznawali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy.  

Organizacyjnie imprezę wsparli również wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie, którzy prowadzili stoiska animacyjne dla dzieci. Każdy z uczestników mógł wykonać własne kolorowe notesiki, przejść magiczny labirynt wśród książek, czy spróbować swych sił w dużych grach zręcznościowych.

 

Wiele emocji dostarczyła uczestnikom Święta Biblioteczna Loteria, podczas której można było wylosować atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz instytucje kulturalne i sportowe. Nagrodą główną był tablet ufundowany przez firmę Booklet. Aby zdobyć kupon uprawniający do udziału w losowaniu należało wziąć udział w minimum 5 konkurencjach przygotowanych na poszczególnych stoiskach zlokalizowanych na ternie biblioteki.

 

Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca dotychczasowe wydarzenia zorganizowane w ramach projektu, zaprezentowana w holu biblioteki. 

 

?Święto Biblioteki? zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu złożonego przez  Stowarzyszenie Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pleszewie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja literatury i czytelnictwa" Priorytet "Partnerstwo Publiczno-Społeczne". Koordynatorem projektu była Izabela Wegner. 

W obiektywie

533363_407822369261969_2063288769_n1.jpg

Goście Online

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.Shop 2
Shop!

Powered by Joomla!®. Developed by: Grounded Professional Theme  Valid XHTML and CSS.